Brak pracy jest jedynym z cięższych momentów naszego życia. Problem dotyka osób z różnorodnym wykształceniem, zarówno podstawowym, jak i wyższym. Gdzie szukasz pomocy w czasie chwilowej stagnacji zawodowej? W jakiej instytucji możemy ubiegać się o zasiłek dla osób bezrobotnych? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!
Gdzie mogę szukać pomocy i wsparcia w czasie bezrobocia?
Zasiłek dla bezrobotnych jest świadczeniem pieniężnym, który potocznie nazywany jest tzw. kuroniówką. By móc być beneficjentem takiej formy pomocy państwa, należy być zarejestrowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP). Zasiłek dla bezrobotnych przysługę osobom, które straciły pracę, a następnie zarejestrowały się w PUP-ie i przedstawiły stosowne dokumenty potwierdzające, że przynajmniej przez okres 365 dni w ostatnich osiemnastu miesiącach wykonywały zarobkową pracę.
Jakie są moje prawa i obowiązki jako osoba bezrobotna?
Zasiłek dla bezrobotnych wiąże się z pewnymi obowiązkami. Do najpopularniejszych należy obowiązek zgłaszania się do urzędu, podjęcie zatrudnienia, poddanie się badaniom mającym na celu określenie zdolności do podjęcia pracy, czy poinformowania przez bezrobotnego o podjęciu pracy. Prawa osoby bezrobotnej to m.in.: korzystanie nieodpłatnie z usług dostępnych na rynku pracy, przesuwnie terminu wizyty w urzędzie pracy o dziesięć dni kalendarzowych, chęć brania udziału w szkoleniu oraz korzystania z innych form i instrumentów wsparcia.
Jakie są dodatkowe świadczenia dla bezrobotnych?
Zasiłek dla bezrobotnych nie jest jedynym świadczeniem pieniężnym, na które osoba bez pracy zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy może liczyć. Możemy także ubiegać się o dodatkowe środki, takie jak: granty na polepszenie swoich kwalifikacji zawodowych, telepracę, stypendium stażowe czy szkoleniowe. To sprawia, że okres poszukiwania nowej formy zatrudnienia, może być także owocnym czasem dla samorozwoju.